sowie

Góra Chełmiec w okolicach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-08-05 12:50

Ostatni komentarz: To co tu przeczytałem jest stekiem informacji nie zgodnym z prawdą jak faktycznie miała miejsce dotyczaca zbudowy góry Cełmiec .
cyt."Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne. "

W latach 50 zbudowano , wysiłkiem wiezniów UBP , budynki techniczno - administracyjne dla stacji radiowej pracującej na potrzeby uwczesnych władz i UBP służace do zagłuszania emisji " Radia Wolnej Europy " nadajacej na falach średnich (ok.500 KHz ) a przeznaczonych do zagłuszania RWE dla miasta Wałbrzych i okolice . Anteny były na masztach drewnianych a urzadzenia w budynku głównym gdzie aktualnie pracuja wszstkie teraźniejsze nadajniki bezobsługowe . Po roku 1958 zagłuszarka została zlikwidowana a maszty położono na ziemi , całość leżała latami i nikt tego nie pilnował przez co wiele sprzętów i urządzeń zostało rozszabrowanych .
Budynki stacyjne stały tak do czasu aż zaczeto myslec w latach 70 o polepszeniu odbioru TV sygnału ze Śleży dla Wałbrzycha . Zainstalowano w wygospodarowanych pomieszczeniu miejsce na przemiennik TV który miał temu służyć .

( Istniał i pracował jako przemiennik rezerwowy PR 1 TV jeszcze po stanie wojennym jak pamietam , kiedy miałem przyjemność pracowac w w firmie - Stacjach R i TV Wrocław - TON Wałbrzych - Chełmiec .)

Modernizacja budynku jak była w miedzy czasie prowadzona pozwoliła w latach ok. 1975 zainstalowc na dole pomieszczen ,
zespół dwóch nadjników o mocy do 1 KW ( pracowały praktycnie z moca 100 W ) dla programów TV 1 i TV2 i profesjonalny przemiennik Rodhe & Shwarc 100 W dla pr.TV 2 jako rezerwa awaryjna . Przed stanem wojennym zostały one przeniesione do pomieszczeni głównego gdzie teraz sie znajduja ( pracują ) W stanie wojenny pomieszczenia socjalne i ciagi komunikacyjne zostały zniszczene przez urzędujace przez ponad rok wojsko OTK Strzegom , zabezpieczajace obiekt przed Solidarnościa , i dywersja , hihi , a były to typowe " mongoły " nie kumajace niczego i nic .

Co do maszty : Maszt stalowy o konstrukcji rurowej równobocznej o wysokoscji 65 metrów wykonał zakłady górnicze Wałbrzycha i za pomoca wielkich wyciagarek postawili do pionu przed uruchomieniem emisji programów w tymże okresie czasie . W budynku pod masztem zinstalowano polska radiolinie "Korab 5" dla poprawienia łaczności telefonicznej ( telefonii wielokrotnej ) łaczącej Wałbrzych z Wrocławiem . Po roku 1983 nie wiem jak sie sprawy potoczył juz nie pracowałem ale z tego co wiem juz tam nie ma obsługi wszystko pracuje bez obsługowo , kiedys pracowało nas tam ponad 10 osób w systemia zmianowym po 7 dób / 14 wolnych .
Historia wiec jest troche inna niż została opisana , pozdrawiam mieszkanców Wałbrzycha którym kila lat słałem sygnały TV z Góry Chełmiec.
P.S. Kamienna wierza widokowa była wykorzystywana przez Wałbrzyskich Krótkofalowców LOK Wałbrzych ,dzierzawina od ówczesnego O.S.i R. w Wałbrzych , jak pamietam , kierowował wtedy tym kol. SP8HQT - Tadeusz Fedorowski , który też trochę tej histori tego miejsca zna .


dodany: 2009.05.14 13:01:47
przez: Bolo
czytaj więcej
Wałbrzyska Policja na sportowo
2024-06-21 12:39

Policjanci z Wałbrzycha i regionu wałbrzyskiego znani są nie tylko ze skutecznej działalności zawodowej. Oprócz tego, że codziennie pracują nad tym aby żyło nam się bezpiecznej, poświęcają się rożnym pasjom. Wielu z nich to znamienici sportowcy, którzy dbają zarówno o ciało, jak i umysł. Oto kilka przykładów z ostatnich miesięcy aktywności sportowej naszych lokalnych stróżów prawa.


Karate to chluba

 

Wałbrzyski policjant, reprezentujący na co dzień klub Only Fighting Głuszyca – Karate Kyokushin MMA K-1, zwyciężył w konkurencji Kumite Masters +35 -85 kg podczas 2 Mistrzostw Europy IKO Nakamura. Asp. szt. Mariusz Leś w pojedynku o złoto pokonał innego Polaka – Jacka Kowalczyka. W zawodach, które odbyły się w miniony weekend w Białymstoku, udział wzięło łącznie 526 zawodników i zawodniczek z 91 klubów karate z 11 krajów. W turnieju, poza zawodnikami z Polski, wystartowali sportowcy między innymi z Włoch, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Węgier, Niemiec, czy też Łotwy. Uczestnicy rywalizowali na matach w konkurencjach Kata i Kumite. Głuszycki klub reprezentowało czworo zawodników, w tym startujący w kategorii Masters wałbrzyski policjant asp. szt. Mariusz Leś. Nasz funkcjonariusz, który na co dzień jest także trenerem młodszych zawodników, dotarł do finału swojej kategorii, w którym pokonał Jacka Kowalczyka. Ostatecznie asp. szt. Mariusz Leś stanął na najwyższym stopniu podium. Jednak to nie wszystko, Mariusz Leś – reprezentujący na co dzień Klub Karate Kyokushinkai z Głuszycy zajął pierwsze miejsce w konkurencji Kumite Knockdown w swojej kategorii wiekowej i wagowej podczas Otwartych Mistrzostw Polski Oyama i Kyokishin Karate. W zawodach, które odbyły się w minioną sobotę w Radomiu, udział wzięło ponad 500 zawodników i zawodniczek 63 klubów Oyama i Kyokushin Karate. Organizatorem zawodów był Radomski Klub Sportowy OYAMA kierowany przez Shihan Tomasza Klimaszewskiego. Imprezę patronatem objęli Prezydent Miasta Radomia – Radosław Witkowski oraz Prezes OYAMA Polskiej Federacji Karate – Jan Dyduch.

 

 

Z maratonem za pan brat

 

W maju po raz dziewiętnasty policjanci wspólnie z najlepszymi zawodnikami i zawodniczkami z całej Polski i świata uczestniczyli w maratonie w Dębnie. W trakcie 50 edycji międzynarodowych zmagań na starcie stanęło ponad 2500 zawodników, w tym ponad 70 policjantek i policjantów z całego kraju. Wśród mundurowych udział wzięło dwóch wałbrzyskich funkcjonariuszy – podinsp. Krzysztof Lewandowski – Komendant Miejski Policji w Wałbrzychu, który w kategorii indywidualnej policjantów zajął 21 miejsce i mł. asp. Rafał Jankowski – dyżurny Komisariatu Policji II w Wałbrzychu, który ukończył maraton na 28 miejscu w tej samej kategorii.

 

 

Chodzą po górach

 

W lutym ponad 28 kilometrów pokonały dwie wałbrzyskie policjantki, podczas zorganizowanego na terenie gminy Mieroszów górskiego rajdu pieszego. V Zimowa Wyrypa Gór Suchych miała swój start w sobotni poranek ze Stadionu Miejskiego w Mieroszowie, a stanęło na nim łącznie ponad 650 piechurek i piechurów. Suma przewyższeń wyniosła +/- 1300 metrów. To kolejna już impreza, w której udział wzięły sierż. szt. Agnieszka Zgiet oraz st. sierż. Anna Zgiet. Tym razem w grupie ponad 650 uczestników siostry policjantki, z których starsza z nich pracuje w drugim komisariacie jako dochodzeniowiec, a młodsza jest dzielnicową pierwszego komisariatu, przeszły ponad 28 kilometrów. Warunki pogodowe na trasie nie były aż tak ciężkie. Momentami droga była jedynie oblodzona. Nie zalegał na niej jednak śnieg, więc można było pewnym krokiem marszowym kierować się w stronę mety. Do przejścia było jednak sporo podejść na szczyty.

 

Grają w piłkę

 

Pod koniec maja wałbrzyski policjant – mł. asp. Błażej Gromniak – reprezentował drużynę Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn o Puchar Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia. Zespół z Dolnego Śląska w zawodach doszedł do 1/6 finału. W rozgrywkach grupowych wygrał dwa mecze, a jeden przegrał. Wałbrzyski funkcjonariusz zdobył we wszystkich rozegranych spotkaniach sześć bramek.

 

Źródło Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: