sowie

Góra Chełmiec w okolicach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-08-05 12:50

Ostatni komentarz: To co tu przeczytałem jest stekiem informacji nie zgodnym z prawdą jak faktycznie miała miejsce dotyczaca zbudowy góry Cełmiec .
cyt."Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne. "

W latach 50 zbudowano , wysiłkiem wiezniów UBP , budynki techniczno - administracyjne dla stacji radiowej pracującej na potrzeby uwczesnych władz i UBP służace do zagłuszania emisji " Radia Wolnej Europy " nadajacej na falach średnich (ok.500 KHz ) a przeznaczonych do zagłuszania RWE dla miasta Wałbrzych i okolice . Anteny były na masztach drewnianych a urzadzenia w budynku głównym gdzie aktualnie pracuja wszstkie teraźniejsze nadajniki bezobsługowe . Po roku 1958 zagłuszarka została zlikwidowana a maszty położono na ziemi , całość leżała latami i nikt tego nie pilnował przez co wiele sprzętów i urządzeń zostało rozszabrowanych .
Budynki stacyjne stały tak do czasu aż zaczeto myslec w latach 70 o polepszeniu odbioru TV sygnału ze Śleży dla Wałbrzycha . Zainstalowano w wygospodarowanych pomieszczeniu miejsce na przemiennik TV który miał temu służyć .

( Istniał i pracował jako przemiennik rezerwowy PR 1 TV jeszcze po stanie wojennym jak pamietam , kiedy miałem przyjemność pracowac w w firmie - Stacjach R i TV Wrocław - TON Wałbrzych - Chełmiec .)

Modernizacja budynku jak była w miedzy czasie prowadzona pozwoliła w latach ok. 1975 zainstalowc na dole pomieszczen ,
zespół dwóch nadjników o mocy do 1 KW ( pracowały praktycnie z moca 100 W ) dla programów TV 1 i TV2 i profesjonalny przemiennik Rodhe & Shwarc 100 W dla pr.TV 2 jako rezerwa awaryjna . Przed stanem wojennym zostały one przeniesione do pomieszczeni głównego gdzie teraz sie znajduja ( pracują ) W stanie wojenny pomieszczenia socjalne i ciagi komunikacyjne zostały zniszczene przez urzędujace przez ponad rok wojsko OTK Strzegom , zabezpieczajace obiekt przed Solidarnościa , i dywersja , hihi , a były to typowe " mongoły " nie kumajace niczego i nic .

Co do maszty : Maszt stalowy o konstrukcji rurowej równobocznej o wysokoscji 65 metrów wykonał zakłady górnicze Wałbrzycha i za pomoca wielkich wyciagarek postawili do pionu przed uruchomieniem emisji programów w tymże okresie czasie . W budynku pod masztem zinstalowano polska radiolinie "Korab 5" dla poprawienia łaczności telefonicznej ( telefonii wielokrotnej ) łaczącej Wałbrzych z Wrocławiem . Po roku 1983 nie wiem jak sie sprawy potoczył juz nie pracowałem ale z tego co wiem juz tam nie ma obsługi wszystko pracuje bez obsługowo , kiedys pracowało nas tam ponad 10 osób w systemia zmianowym po 7 dób / 14 wolnych .
Historia wiec jest troche inna niż została opisana , pozdrawiam mieszkanców Wałbrzycha którym kila lat słałem sygnały TV z Góry Chełmiec.
P.S. Kamienna wierza widokowa była wykorzystywana przez Wałbrzyskich Krótkofalowców LOK Wałbrzych ,dzierzawina od ówczesnego O.S.i R. w Wałbrzych , jak pamietam , kierowował wtedy tym kol. SP8HQT - Tadeusz Fedorowski , który też trochę tej histori tego miejsca zna .


dodany: 2009.05.14 13:01:47
przez: Bolo
czytaj więcej
Przewodniczki i przewodnicy turystyczni w Starej Kopalni
2023-04-11 10:52

We wtorek, 4 kwietnia odbyło się spotkanie z  przewodniczkami i przewodnikami turystycznymi z Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny. Do Starej Kopalni w Wałbrzychu przybyło blisko 70 przewodników i przewodniczek! Była to pierwsza edycja branżowego wydarzenia, które ma odbywać się cyklicznie.


W Starej Kopalni pojawili się przewodnicy m.in. z Wrocławia, Kłodzka, Opola, Bolesławca, Warszawy czy Jeleniej Góry. To oni na co dzień oprowadzają grupy turystów po najpiękniejszych dolnośląskich zakątkach. Trzy prelekcje, kilka tras zwiedzania, warsztaty w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, wy-miana doświadczeń czy poznanie górniczych smaków, tak zaprezentowała się Stara Kopalnia.

 

Po oficjalnym otwarciu, swoje prezentacje przedstawili - Jacek Pielich (przewodnik Sudecki i po Starej Ko-palni regionalista), który mówił o historii wałbrzyskiego przemysłu, dr Katarzyna Trybuś (z Katedry Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze) przedstawiła niezwykle ważny temat udostępniania obiektów turystycznych dla osób z niepełnosprawnościami. Organizacja turystyki dla osób z ograniczeniami ruchowymi, umysłowymi czy narządów słuchu i wzroku to ważny element w budowaniu produktu tury-stycznego dostępnego dla wszystkich oraz Marta Wróbel (zastępca dyrektora w Starej Kopalni) omówiła potencjał oraz ofertę Instytucji dla grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Po części prelekcji, na przewodników i pilotów turystycznych czekali przewodnicy Starej Kopalni (byli górnicy), którzy przedstawiali różne elementy trasy turystycznej, jednocześnie opowiadając o ciekawostka czy warunkach pracy górników. Nie mogło zabraknąć czasu na odkrywania i eksperymentowanie w mini centrum nauki SOWA, czyli Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

 

Stara Kopalnia to również miejsce górniczych smaków w kawiarni Sztygarówka, która zaserwowała tego dnia czarną bułkę Górnika, ciastko Basia czy korzenną herbatę Gorąca Barbara.

 

Prezentacje potencjału i oferty wałbrzyskiego produktu turystycznego uznawanego przez Polską Organiza-cję Turystyczną za jedną z najlepszych w 2022 roku zakończono w restauracji Coolturalna Montownia, gdzie uczestników ugoszczono autorskim daniem składającym się m.in. z czarnych pierogów.

 

Obiekt solidnie się przygotowuje do rozpoczęcia sezonu turystycznego, który zawsze umownie rozpoczyna się od majówki. A kolejnym miejscem promocji Starej Kopalni będzie udział w Otwarciu Sezonu Turystycz-nego we Wrocławiu, którego obiekt był w ubiegłym roku współorganizatorem.

 

Źródło: um.walbrzych.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: