sowie

Góra Chełmiec w okolicach Wałbrzycha i Szczawna Zdroju

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-08-05 12:50

Ostatni komentarz: To co tu przeczytałem jest stekiem informacji nie zgodnym z prawdą jak faktycznie miała miejsce dotyczaca zbudowy góry Cełmiec .
cyt."Po II wojnie światowej budynek wieży widokowej zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) i zbudowano maszt telekomunikacyjny o wysokości 69 m (wg innych źródeł 62 m). Od 1981 w wieży i na maszcie ulokowano wielką stację zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne. "

W latach 50 zbudowano , wysiłkiem wiezniów UBP , budynki techniczno - administracyjne dla stacji radiowej pracującej na potrzeby uwczesnych władz i UBP służace do zagłuszania emisji " Radia Wolnej Europy " nadajacej na falach średnich (ok.500 KHz ) a przeznaczonych do zagłuszania RWE dla miasta Wałbrzych i okolice . Anteny były na masztach drewnianych a urzadzenia w budynku głównym gdzie aktualnie pracuja wszstkie teraźniejsze nadajniki bezobsługowe . Po roku 1958 zagłuszarka została zlikwidowana a maszty położono na ziemi , całość leżała latami i nikt tego nie pilnował przez co wiele sprzętów i urządzeń zostało rozszabrowanych .
Budynki stacyjne stały tak do czasu aż zaczeto myslec w latach 70 o polepszeniu odbioru TV sygnału ze Śleży dla Wałbrzycha . Zainstalowano w wygospodarowanych pomieszczeniu miejsce na przemiennik TV który miał temu służyć .

( Istniał i pracował jako przemiennik rezerwowy PR 1 TV jeszcze po stanie wojennym jak pamietam , kiedy miałem przyjemność pracowac w w firmie - Stacjach R i TV Wrocław - TON Wałbrzych - Chełmiec .)

Modernizacja budynku jak była w miedzy czasie prowadzona pozwoliła w latach ok. 1975 zainstalowc na dole pomieszczen ,
zespół dwóch nadjników o mocy do 1 KW ( pracowały praktycnie z moca 100 W ) dla programów TV 1 i TV2 i profesjonalny przemiennik Rodhe & Shwarc 100 W dla pr.TV 2 jako rezerwa awaryjna . Przed stanem wojennym zostały one przeniesione do pomieszczeni głównego gdzie teraz sie znajduja ( pracują ) W stanie wojenny pomieszczenia socjalne i ciagi komunikacyjne zostały zniszczene przez urzędujace przez ponad rok wojsko OTK Strzegom , zabezpieczajace obiekt przed Solidarnościa , i dywersja , hihi , a były to typowe " mongoły " nie kumajace niczego i nic .

Co do maszty : Maszt stalowy o konstrukcji rurowej równobocznej o wysokoscji 65 metrów wykonał zakłady górnicze Wałbrzycha i za pomoca wielkich wyciagarek postawili do pionu przed uruchomieniem emisji programów w tymże okresie czasie . W budynku pod masztem zinstalowano polska radiolinie "Korab 5" dla poprawienia łaczności telefonicznej ( telefonii wielokrotnej ) łaczącej Wałbrzych z Wrocławiem . Po roku 1983 nie wiem jak sie sprawy potoczył juz nie pracowałem ale z tego co wiem juz tam nie ma obsługi wszystko pracuje bez obsługowo , kiedys pracowało nas tam ponad 10 osób w systemia zmianowym po 7 dób / 14 wolnych .
Historia wiec jest troche inna niż została opisana , pozdrawiam mieszkanców Wałbrzycha którym kila lat słałem sygnały TV z Góry Chełmiec.
P.S. Kamienna wierza widokowa była wykorzystywana przez Wałbrzyskich Krótkofalowców LOK Wałbrzych ,dzierzawina od ówczesnego O.S.i R. w Wałbrzych , jak pamietam , kierowował wtedy tym kol. SP8HQT - Tadeusz Fedorowski , który też trochę tej histori tego miejsca zna .


dodany: 2009.05.14 13:01:47
przez: Bolo
czytaj więcej
UFO nad górą Chełmiec koło Wałbrzycha
2008-05-14 15:44

walbrzych.naszemiasto.pl - Dziwne pojazdy o różnych kształtach. Lecące pojedynczo, rzadziej grupą. Takie niezwykłe zjawiska udało się sfotografować w ostatnich tygodniach Ryszardowi Finsterowi, emerytowanemu pracownikowi wałbrzyskich kopalń. Zdjęć jest ponad dwadzieścia i wszystkie zostały wykonane w okolicach tego samego miejsca - między górą Chełmiec a górniczą hałdą Wiesław w Wałbrzychu.
Na większości fotografii pojazdy są rozmazane, więc nie widać szczegółów konstrukcji. Ale jest jedno bardzo wyraźne. Na tle nieba, co najmniej kilkadziesiąt metrów nad lasem, widać pojazd. Nie ma skrzydeł, śmigieł ani silników. Przypomina dwie połączone ze sobą soczewki kontaktowe.
- Udało mi się go sfotografować w sobotę 10 maja przed godziną 13- opowiada Ryszard Finster.
- Nadleciał wolno od strony dzielnicy Stary Zdrój i wydawał cichy pomruk przypominający buczenie transformatora. Później gwałtownie przyspieszył i z olbrzymią prędkością skierował się w kierunku szczytu Chełmca.


Pobyt mężczyzny akurat w tym miejscu z aparatem fotograficznym nie był dziełem przypadku. W ubiegłym roku, również w maju, Ryszard Finster widział, jak z łąki w pobliżu Chełmca startował z olbrzymią prędkością długi czarny obiekt. Wtedy też udało mu się zrobić zdjęcie.
Po tym, jak opublikowaliśmy na łamach gazety artykuł i zdjęcia dotyczące tego niezwykłego zjawiska, sprawą zainteresował się Janusz Zagórski, znany ufolog z Wrocławia. Przyjechał do Wałbrzycha i z udziałem świadka przeprowadził wizję lokalną. Zdarzenie zostało uznane za wiarygodne i warte wnikliwego zbadania. Zakwalifikowano je jako tzw. bliskie spotkanie II stopnia. Pojawienie się nowych faktów w tej sprawie, dodatkowo zaintrygowało wrocławskiego ufologa.
- Trudno jednoznacznie wytłumaczyć, dlaczego obiekty pojawiają się tak często w pobliżu Chełmca - mówi Zagórski. - Możemy tylko snuć domysły, że chodzi o coś zakopanego w ziemi na tym terenie.

Sprawa pojawiających się w okolicach Wałbrzycha obiektów, będzie szeroko omawiana w trakcie XII UFO Forum. Jest to jedyna taka impreza w Polsce. Odbędzie się 17 maja 2008 roku w CK AGORA we Wrocławiu przy pl. Piłsudskiego. Organizatorzy zaprosili również Ryszarda Finstera, który zaprezentuje swoje zdjęcia.

Artur Szałkowski - POLSKA Gazeta Wrocławska



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: